מהם בית או דירה נגישים ?

עבור אנשים רבים, בעלות ותחזוקה של בית היא אחת ההשקעות המשמעותיות שהם מבצעים אי פעם. אך עבור אנשים וותיקים החיים עם מוגבלות, או קשישים המזדקנים במקום, העובדה שחלק גדול מהעולם שבחוץ לא בנוי כדי לענות על צרכיהם מגדילה את הערך של בית נוח.

חיוני שיש להם וליקיריהם גישה למשאבים הטובים ביותר כיצד להפוך את בתיהם לחיים ומהנים. למרבה הצער, ללא גישה למשאבים הנכונים, יצירת בית נוח יכולה להיות משימה יקרה.

 

אנו עוסקים במשימות הנדסה בינוי ושיפוץ כבר למעלה מ20 שנה, מתוכן למדנו למפות את תהליך התאמת הבית לבעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים. אנו יודעים להשלים את התהליך תוך מיקוד יעיל ואפקטיבי בצורך הממשי שלכם, ומתוך השאיפה להפוך שוב את הבית למקום הכי בטוח והכי נוח לחיות בו.

 

אמנם המשתנים של כל פרויקט שיפוץ והתאמה תלויים בצרכים ספציפיים, אך המכנה המשותף הוא כי יש לענות על נושאים של עלות, תוכניות סיוע והלוואות זמינות וזכויות משפטיות לפני שתתחיל.

למרבה המזל, ישנם מקורות רבים הזמינים בפריסה ארצית במיוחד עבור אנשים קשישים או מוגבלים, כמובן שאנו כאן ללוות אתכם בדרך זו.

 

דיור נגיש מתייחס לבנייה או שינוי (כגון שיפוץ או שינוי בית) של דיור כדי לאפשר מגורים עצמאיים לאנשים עם מוגבלות. הנגישות מושגת באמצעות תכנון אדריכלי, אך גם על ידי שילוב מאפייני נגישות כמו ריהוט שונה, מדפים וארונות, או אפילו מכשירים אלקטרוניים בבית. הוספת מעקות ומוטות אחיזה ברחבי הבית, במיוחד בחדרי אמבטיה ולאורך מדרגות, עוזרת להפחית את הסיכון לנפילה.

התאמות אחרות המשפרות את הנגישות לקשישים כוללות:

  • אזורי עבודה ואחסון נוחים לגישה במטבח
  • הגעה למכשירים לתפוס חפצים במדפים גבוהים
  • ידיות מנוף על הדלתות
  • מגביה מושב האסלה
  • מקלחונים ומושבי אמבטיה ומקלחת

כלל מפתח לשאלה האם הבית או הדירה נגישים ?

ההחלטה האם בית נגיש או לא תלויה כמובן באופי ובהיקף הנכות של אנשים. בית נגיש באמת הוא בית או דירה המאפשרים לאדם לעשות את מה שהוא או היא צריכים ורוצה לעשות בצורה עצמאית ככל האפשר.

עבור אנשים מסוימים הגישה יכולה להיות פשוטה כמו הוספת סורגי אחיזה ומושב אמבטיה בחדר האמבטיה.

עם זאת, עבור משתמשי כסאות גלגלים, הגישה עשויה לדרוש כניסות משתלבות, הרחבת דלתות, הורדת דלפקים, הוספת חומרה למנוף או בסגנון לולאה לדלתות ומגירות, ושינוי אזורי אחסון.

הנגישות בעיצוב מכשירי דיור ומכשירים ביתיים התבלטה יותר בעשורים האחרונים בגלל אוכלוסייה מזדקנת במהירות במדינות מפותחות. קשישים מזדקנים עשויים לרצות להמשיך ולחיות באופן עצמאי, אך תהליך ההזדקנות מגביר באופן טבעי את המוגבלות שאזרח קשיש יחווה. מגמה הולכת וגוברת היא הרצון של אזרחים ותיקים רבים לחיות כמה שיותר עצמאיים ככל האפשר. שינויים בנגישות המאפשרים הזדקנות במקום הופכים נפוצים יותר.

דיור עשוי אף להיות מתוכנן לשילוב שינויים בנגישות שניתן לבצע לאורך כל מחזור החיים של התושבים.

דיור הוא אחד המרכיבים הבסיסיים ביותר בתנועת המגורים העצמאית, ודיור נגיש היווה נושא אבן יסוד עבור מרכזי מגורים עצמאיים ברחבי הארץ מאז הקמתם. אנו מכירים את תצורות הדיור המוגן השונות המאפשרות מגורים בסביבה בטוחה יותר עם צוות רפואי זמין, אך העלות סביב פתרון מסוג זה לרוב יקרה ומתאימה לבעלי אמצעים, בנוסף היא לא תמיד מתאימה לאופי הדייר או אופי המשפחה סביבו.

לרשותכם מידע נוסף

למידע נוסף, השאירו פרטים נשוב אליכם בהקדם

להתחלת שיחה
💬 איך נוכל לעזור?
היי 👋 כאן שלומי מאתר הנגשה פלוס.
איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן