מאחז ומעקב לבעלי מוגבליות בשירותים ומקלחת

על מנת להבטיח שימוש בטוח ועצמאי ככל שניתן של נכים במרחב הביתי והציבורי מומלץ להתקין מאחזים שונים. אלו נועדו לאפשר מעבר בטוח ממקום למקום ומעבר בטוח בין עמידה לישיבה ולהפך. באמצעות התקנה של מעקים ומאחזים ניתן לסייע לנכים ולבעלי מוגבלות לקום מהמיטה או להיכנס אל חדר הרחצה, לחצות את חדר המדרגות ועוד תוך הקניית ביטחון ותחושת מסוגלות ברמה גבוהה ככל שניתן.

כיום יש מגוון רחב מאוד של מאחזים מחומרים שונים ובמגוון עיצובים, שמאפשרים להתאים לכל חלל מאחזים ומעקים בהתאם לשימוש הפונקציונלי שנדרש.

המודעות הגדלה והחידושים בתחום עיצוב הפנים והסביבה הולידו מגוון עיצובים יפיפיים למאחזים ומעקים, שמבטיחים פרט לבטיחות ולשימוש הפרקטי במוצרים הללו, גם סגנון וסטייל, ובכך הם הופכים אותם לחלק בלתי נפרד מעיצוב החלל וחלק אינטגרלי מתכנון הבית והסביבה.

מאחזים ממגוון חומרים

החיפוש אחר מאחזים ומעקים הפך להיות מעניין מאוד הודות למגוון חומרים, מהם מעצבים כיום אמצעי בטיחות שונים לבית ולסביבה. בין החומרים הפופולריים לעיצוב מאחזים ומעקים ניתן למצוא את הפלסטיק, הנירוסטה, הפלדה והאלומיניום.

לאלומיניום ולנירוסטה יש עדיפות על פני השניים האחרים, מכיוון שהם אינם סופגים כתמים ובקטריות, קלים לניקוי ואינם צוברים חלודה. כמו כן, שניהם חומרים קלים, שניתן גם לפרק ולהתקין בקלות, והם אינם מחלידים גם לאחר שנים רבות. הם מתאימים לכל סביבה, כולל חללים רטובים ולחים, פרט לנירוסטה, שמתאימה פחות לשימוש במרחבים פתוחים, מכיוון שהיא נוטה להתחמם תחת השמש הקיצית הלוהטת. יחד עם זאת, הבחירה במאחזים מפלדה מתאימה לחללים חיצוניים ויבשים, והיא נחשבת לזולה יותר.

חשוב לדעת!

  • בבחירת מאחזים ומעקים חשוב להכיר את תקנות הנגישות, שהנן שונות מעט בין המרחב הפרטי והציבורי.
  • בהתקנה של מאחזים ומעקים בבית פרטי חשוב להתחשב במידותיו של האדם הנכה ובמגבלות שלו, ובהתאם להן למקם ולקבוע את המאחזים ואביזרי הנגישות השונים. באשר למרחב הציבורי – ישנן מידות שקבועות בחוק עבור התקנה של מאחזים, מעקים ואביזרי נגישות שונים.

היכן נחוץ להתקין מאחזים ומעקים לנכים ובעלי מוגבלויות?

מאחזים ומעקים נחוץ להתקין הן בביתו הפרטי של האדם הסובל מנכות ומוגבלות, הן במוסדות טיפוליים כמו בתי חולים, מוסדות שיקום, בתי אבות וכדו’ והן במתחמים ובמבנים ציבוריים החל מקניונים ופארקים ועד לבתי עסק.

את המעקים והמאחזים יש להתקין לצד מיטות (על מנת לסייע לאדם להתרומם או לשכב בצורה עצמאית ובטוחה, לצד אסלות בבית פרטי או בשירותים ציבוריים (על מנת לסייע לאדם להתרומם או להתיישב בצורה עצמאית ובטוחה), בגרמי מדרגות (על מנת לסייע לאדם לחצות את חדר המדרגות בביטחה), במקלחונים ואמבטיות (על מנת לסייע לאדם להיכנס ולצאת בביטחה, וכן לעבור מישיבה לעמידה ולהפך).

מאחז מתרומם או מתקפל

מאחז מסוג זה אינו צמוד לקירות המבנה, ולכן מעניק תמיכה גם במקום שמרוחק יחסית מהקיר. הוא מורכב מזרוע מתרוממת, כך שניתן להרימה או להורידה כדי לפתוח את מרחב התנועה כשהמאחז אינו בשימוש.

בהתקנת מאחז מסוג זה חשוב להצמידו בחוזקה לקיר כך שיבטיח יציבות מרבית. מסיבה זו פחות מומלץ לרכוש מאחזים שנתלים עם פומפה או דבק, גם אם היצרן מבטיח יציבות ועמידות בפני משקלים כבדים. יצרנים שונים מציעים מאחזי פלסטיק עם וואקום שנצמדים לאריחים בחדרי אמבטיה ושירותם – הבעיה אתם היא, שגם אם הוואקום חזק דיו, אריחי הקרמיקה אינם חזקים מספיק ועלולים להינתק ממקומם, מה שעלול להסב נזק חמור מאוד למבנה ולחיי אדם.

במקרים בהם לא ניתן לחבר את המאחז לקיר או שהקיר עשוי מגבס מומלץ להיעזר במאחז מתקפל עם רגלית, שמתחבר לריצפה.

השימוש במאחז מתקפל מאוד נוח בחללים קטנים יחסית כמו חדרי רחצה ושירותים.

ידיות אחיזה

את ידיות האחיזה מומלץ להרכיב בגרמי מדרגות, בחדרי רחצה ושירותים, במסדרונות או בכל מקום שחשוב לאפשר בו תנועה בטוחה ונוחה. את ידיות האחיזה יש להתקין על גבי קירות מוצקים וחזקים, שאינם עשויים מגבס.

ניתן לרכוש ידיות אחיזה במידות שונות ובעוביים שונים, כך שניתן להתאימם לחללים שונים ולאנשים שונים. לדוגמה, עבור ילדים מומלץ להתקין ידיות דקות יותר ביחס לידיות שמתקינים עבור מבוגרים.

מאחזים בצורת L

מאחזים אלו מאפשרים לאדם להיתמך אופקית ואנכית וכך מבטיחים שימוש נוח במעבר מישיבה לעמידה ולהפך. נפוץ מאוד להשתמש בהם בחדרי שירותים.

חברת הנגשה פלוס מבית נווה עופרים מתמחה בהנגשת מבנים ובהתקנת מאחזים ואביזרי נגישות לנכים ולבעלי מוגבלויות.

אנו מקפידים על עמידה בכל תקני הבטיחות והנגישות תוך מתן שירות נגיש, אדיב ושקוף, כדי להבטיח לכל קהל לקוחותינו בטיחות מרבית, בטחון ושקט נפשי.

נשמח לסייע לכם בהנגשת הבית, העסק או המרחב הציבורי ולייעץ בכל שאלה או התלבטות.

לרשותכם מידע נוסף

למידע נוסף, השאירו פרטים נשוב אליכם בהקדם

מרכז השירות שלנו 1700-555-241