התאמת הבית לאדם נכה

בית נגיש שמותאם לצרכים של בעל מוגבלות שמתגורר בו נועד להפוך את הסביבה הטבעית שלו לבטוחה ונוחה ככל האפשר, ובכך למנוע סכנות, להפחית את הסיכוי לתאונות ביתיות, לשפר את איכות חייו ולהעניק לו ביטחון מרבי.

בעוד בעלי מוגבלויות מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים בחברה, בשוק העבודה ואף בפעילויות יומיומיות בסיסיות, הנגשת הבית לצרכים שלהם היא הדבר הבסיסי והראשוני, שיש להתחיל בו על מנת להקל עליהם ולסייע להם לסגל שגרת חיים נורמטיבית ככל האפשר.

הנגשת דירה ובית, למי זה יכול להועיל?

כשאומרים בעלי מוגבלויות, הכוונה היא לקשת רחבה מאוד של אנשים, שסובלים מלקות פיזית, שכלית או קוגניטיבית, קבועה או זמנית, שמקשה עליהם לתפקד בתחום אחד או יותר מתחומי החיים העיקריים באופן ניכר, וכוללת אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, אוטיזם ברמות שונות, נכויות פיזיות, עיוורון או לקות ראייה, חירשות או לקות שמיעה, מחלות ניווניות, לקויות למידה והנמכה קוגניטיבית ועוד.

אילו שינויים ניתן לבצע בבית כדי להפוך אותו לנגיש יותר?

יצירת מרחב התנהלות גדול – בעלי מוגבלויות, ובעיקר אנשים שסובלים מנכות פיזית, כאלו שנעזרים בציוד תומך כמו קביים או כסאות גלגלים או שסובלים מליקוי ראייה או עיוורון זקוקים למרחב תנועה רחב יותר, שיקל עליהם את ההתניידות בין החללים בבית. באופן כללי בית נגיש אמור להכיל בעיקר חפצים ורהיטים פונקציונליים והעיצוב בו מינימליסטי, כשהדגש הוא על פתיחת מעברים והרחבת הדלתות. לשם כך מומלץ למקם רהיטים צמוד לקירות החדרים, למקם חפצים שבירים במקומות לא נגישים ולהימנע משימוש בשטיחים. במקרים בהם בוחרים למקם שטיחים ברחבי הבית חשוב להדביקם לרצפה, בעיקר כדי למנוע נפילות.

התקנת לחצני מצוקה – לחצני מצוקה נועדו לקצר את זמן התגובה של מוקדי החירום בעת מצוקה ולהציל חיים. מומלץ למקם לחצן בכל חדר בבית ובסלון, אך במיוחד בחדר הרחצה, שם יש סיכוי גבוה לתאונות, נפילות וכדו’.

הנגשת חדר הרחצה – כאמור, הסיכוי לתאונות בחדר הרחצה גבוה יותר. בגלל שזה חלל רטוב עלולים למעוד או להחליק בו בקלות. בסידור חדר הרחצה והנגשתו הדגש הוא על הבטיחות מצד אחד ועל היכולת של הדייר לבצע פעולותיו באופן עצמאי ולשמור על פרטיותו במידת האפשר. הנגשת מקלחון נדרשת לבעלי נכויות פיזיות, לסובלים ממחלות ניווניות, לקשישים ועוד. חשוב לדאוג למקלחון שיחליף את האמבטיה ויאפשר לדייר להיכנס ולצאת מהמקלחון באופן עצמאי. כמו כן, יש להתקין מדף עם כלי רחצה בגובה מתאים ונוח מושב בטיחותי למי שמתקשה להתרחץ בעמידה, לוודא שכל המרצפות ישרות, לפזר שטיחים למניעת החלקה ולהתקין ידיות תמיכה.

סניטריה נגישה – בהנגשת מתקנים סניטריים ניתן לנצל מגוון טכנולוגיות מתקדמות שעשויות להקל על מוגבלויות שונות, כמו תנועה לברזים והגבלת טמפרטורה למים החמים. כמו כן, חשוב להתאים את גובה הכיורים והאסלות ואת המרחק שלהם מהקיר הנגדי. הכיורים חייבים להיות חזיתיים ולאפשר שימוש מלא ולוודא שהמשטח שתחתם יהיה פנוי מארונות, כך שניתן יהיה להיכנס עם כיסא גלגלים. באשר לאריחים שמשמשים לריצוף, מומלץ להשתמש באריחים קטנים, שכמות הפוגות תהיה גדולה, וכך יסייעו במניעת החלקה.

התקנת מכשירים – באופן כללי מכשירים כמו מכונת כביסה ומייבש כביסה עם פתיחה חזיתית עדיפים וגם מקררים חצויים לאורך עם מקפיא תחתון יקלו על הדייר. פרט לכך, בעזרת עבודת נגרות שמתמחה בהנגשה לבעלי מוגבלויות ניתן להרים ולהוריד משטחים בלחיצת כפתור

הנגשת המטבח – חלל המטבח הוא בין האזורים היותר מועדים לתאונות בבית באופן כללי, ועבור בעלי מוגבלויות אף יותר. כדי להקל על תפקודם ולאפשר להם להתנהל בחלל המטבח באופן עצמאי ובביטחה מומלץ לעצב את המטבח באופן פונקציונלי מאוד ומינימליסטי. ניתן לבנות מטבח עם ארונות אחסון נמוכים ושטח עבודה נמוך עבור מי שמסתייע בכסא גלגלים, שעבורו משטח תמרון במטבח הוא הכרחי, כיוון שהוא מאפשר להשתמש בו כמשטח עבודה. כמו כן, חשוב למקם מכשירים כמו מיקרוגל, טוסטר ותנור במקומות נגישים ולרכוש ציוד שמסייע בהכנת מזון כמו קוצץ ירקות, סכינים עם ידית עבה שמאפשרים אחיזה יציבה וכדו’. כמו כן מומלץ להחליף את כלי החרסינה והזכוכית בכלי פלסטיק, שגם קלים יותר וגם אינם שבירים.

התקנת ידיות תמיכה – הנגשת הבית מסייעת לדייריו להיות עצמאים יותר, ולשם כך נועדו גם ידיות התמיכה, שניתן למקם בחדר הנוחיות, במקלחון, בגרם המדרגות או בשביל הגישה לבית. מטרת הידיות היא למנוע נפילות כתוצאה מאיבוד שיווי משקל.

התקנת מעלונים ומעליות – מעליות או מעלונים משופעים לצידי מדרגות יכולים לסייע לדייר לעבור בין מפלסי הבית השונים בקלות, בנוחות, וחשוב מכל – בביטחה. בהתקנת מעלונים חשוב לוודא שהמדרגות רחבות דיין על מנת לאפשר שימוש בטוח ונוח הן לדייר עם המוגבלות והן לשאר דיירי הבית.

התקנת תאורה מתאימה – ליקוי ראייה מולד או נרכש, גם בגיל מבוגר, יכול להקשות מאוד על התנהלותו של הדייר בביטחון בתוך ביתו. כדי לסייע לו לראות טוב יותר ולהימנע מתאונות חשוב להתקין תאורה חזקה מספיק (ויחד עם זאת, לא חזקה מידי) בעיקר בכניסה לחלל הבית, בשבילי הגישה וחדר המדרגות, בחדר הרחצה ובמטבח. שימוש בתאורה פונקציונלית ותאורת אווירה יבטיח שתהייה לדייר גם תאורה מספקת לפעילותו וגם אווירה נעימה בביתו.

התקנת גלאי עשן – גלאי עשן יכול לסייע במניעת שרפה ולהציל חיים. הוא מסייע במיוחד למי שחוש הריח שלו נפגע, כולל קשישים, שמאבדים את חוש הריח במידת מה במרוצת השנים.

סימון מדרגות ומשקופים – עבור הסובלים מלקות ראייה סימון משקופים ומדרגות חיוני ויכול למנוע תאונות ונפילות.

רכישת ריהוט תומך ומוצרים משלימים – כיום קיים מבחר של רהיטים מעוצבים שמסייעים לבעלי מוגבלויות לבצע פעולות פשוטות כמו כורסה מתכווננת, שמסייעת לקום או לשבת, מנשא להנחת מקל ההליכה לצד המיטה, רגליים להגבהת ספות לקימה וישיבה נוחים יותר, ידיות רחבות לפתיחה קלה של דלתות וארונות ועוד.

הסתרת חוטי חשמל – חוטי חשמל עלולים לגרום לתאונות הן כתוצאה ממעידות והן כתוצאה מהתחשמלות, ולכן חשוב לוודא שהם מוצמדים היטב לקירות ואף להסתירם במידת האפשר.

הנגשת סביבת חוץ – דרכי הגישה לבית והחצר זקוקים גם הם להנגשה נאותה עבור דייר, שסובל ממוגבלויות שונות. על ידי סימון שער כניסה בולט, הרחבת פתחי כניסה ויציאה, התקנת רמפות לצורכי מעבר ממקום גבוה לנמוך ולהפך, בנייה וסימון של שבילי גישה רחבים,  קשיחים ואחידים באזורים מרכזיים והתקנת מערכות ישיבה נוחות ובגובה המתאים, איכות חייו של הדייר יכולה להשתפר באופן משמעותי, והוא יוכל לנצל את כל חללי הבית בצורה קלה, נעימה ומהנה.

התאמת נגישות אישית ושירות מקיף

טווח המוגבלויות הוא רחב, ועבור כל אדם צריך להנגיש את הבית בצורה שונה. על ידי הבנת הצרכים של הדייר ובחינת אופי הפעילות שלו בסביבת המגורים שלו ניתן להתאים את הבית לדרישות הספציפיות שלו ולהבטיח סביבה מונגשת, בטוחה ונעימה עבורו, שתאפשר לו עצמאות מרבית.

טולבוקס מתמחה בהנגשת בתים לבעלי מוגבלויות, וזמינה לסייע לכם בכל שאלה או התלבטות. פעילותינו בתחום ההנגשה יוצאת מחוץ למתן שירותים בבית הלקוח, ואנו שמחים לסייע לכם גם באיתור מידע ומסמכים ובקידום תהליכים.

לשירותכם אספנו באתר את כל המידע הנחוץ לכם כדי לשפר את איכות החיים ככל שניתן ולמצות את כל הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק.

מהו חוק הנגשה לנכים וחובת הנגשה?

בישראל קיים חוק הנגשה לנכים וחובת הנגשה. לפי חוק זה חובה שכל מבנה ציבורי כמו קופת חולים, בית ספר, תיאטרון, בית קפה, מסעדה, בית מלון וכדומה…. , יהיה נגיש לאנשים בעלי מוגבלות ונכות. לרוב חוק זה מדבר על אנשים אשר נעזרים בכיסאות גלגלים או קביים – אך לא רק! לפי חוק זה על מקומות ציבוריים להיות נגישים גם לאנשים בעלי נכויות אחרות כמו למשל לקות שמיעה או לקות ראייה.

למה חובה שכל מקום ציבורי יהיה נגיש לבעלי מוגבלויות?

למרבה, הצער הרוב המכריע של מקומות ציבוריים בישראל עובר על חוק הנגשה לנכים וחובת הנגשה, כך שרוב המקומות הציבוריים בארץ (כולל אלו שבאחריות המדינה או שייכים למדינה), הם לא בעלי נגישות או נגישות מספק לבעלי נכות. בעל נכות אשר לא יכול בגלל הלקות שלו להיות במקום ציבורי, כי מקום זה לא נגיש לו רשאי לתבוע פיצוי כספי מהמקום והבעלים שלו.

זוהי חובה לא רק חוקית אלא גם מוסרית להפוך את כל המקומות הציבוריים בארץ לנגישים לבעלי מוגבלויות.

מה המשמעות של חוק הנגשה לנכים וחובת הנגשה?

המשמעות של חוק הנגשה לנכים וחובת הנגשה, היא שבעל עסק או מקום ציבורי שלא הופך את המקום שתחת האחריות שלו לנגיש יכול להיות צפוי לקבל או חשוף לקבל תביעות משפטיות בגין כך. 

למרבה, הצער רוב בעלי הנכויות, בוחרים שלא לתבוע מקומות ציבוריים שלא נגישים להם וגם המדינה לא אוכפת מספיק את החוק והתקנות בנושא זה. רק על ידי הגברת האכיפה בתחום, יותר מקומות ציבוריים יחשבו פעמיים לפני שהם פותחים את השערים שלהם לשירות מבלי להיות נגישים לכלל הציבור כולל ציבור הנכים והנכות.

לרשותכם מידע נוסף

למידע נוסף, השאירו פרטים נשוב אליכם בהקדם

להתחלת שיחה
💬 איך נוכל לעזור?
היי 👋 כאן שלומי מאתר הנגשה פלוס.
איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן